Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

Útoky na ženy

14. 10. 2016

   Naším městem se šíří informace a velmi časté dotazy týkající se sexuálního útoku ve Skutči. Jelikož je případ v šetření Policie ČR, nemůžeme se k němu blíže vyjadřovat. Mohu jen konstatovat, že se všemi poznatky tohoto typu velmi vážně zabýváme, spolupracujeme s PČR a činíme konkrétní opatření ke zvýšení bezpečnosti skutečských občanů. Totožnost pachatele je již známa.

   Sexuální či jiný útok však nelze nikdy zcela vyloučit. Nejvhodnější je vždy prevence. Ženy by se měly vyhýbat neosvětleným a opuštěným místům, volit raději delší cestu s větší kumulací lidí. Je vhodné informovat rodinné příslušníky o čase a místě svého pohybu. Požádat partnera, aby vám šel naproti nebo chodit ve skupinkách. Je dobré si situaci představit: "Co bych dělala, kdyby se mi něco takového stalo"? Většina žen si tento nepříjemný zážitek nechává pro sebe. Stydí se. Vždy je vhodné tyto případy hlásit policii, abyste tak ochránily jiné ženy. Nemáte-li k tomu odvahu, můžete jít na Policii s partnerem, kamarádkou nebo zmocněncem, který se podobnými případy zabývá profesionálně. Jednou z těchto organizací je např. Bílý kruh bezpečí.

 

 

   Policista nemůže být na každém rohu. Možná jste slabší, ale nikoli bezbranné. Neznám horšího soupeře, nežli  samici bránící své mládě.  Svoji fyzickou nevýhodu můžete kompenzovat vhodným obranným prostředkem.

 

   Existuje celá řada obranných prostředků, nejlevnější a velmi účinný (z mého pohledu nejvhodnější) je obranný sprej v ceně okolo 100-200Kč. Obranné spreje se prodávají v provedení - aerosol (sprej). Tato varianta vytváří oblak slzného plynu, výhodou je snadnější zasažení útočníka, účinnost cca 3m, tato varianta je nejnáchylnější na protivítr, rovněž je nevhodná k použití v uzavřeném prostoru.

  Další variantou je tzv. tekutá střela. Tento obranný prostředek má delší vzdálenost použití, je méně náchylný na protivítr a dá se použít i v uzavřeném prostoru, vyžaduje však větší míření na oblast obličeje. Posledním vhodným typem obranného spreje je sprej v podobě pěny (např. STOPER), která obsahuje výtažek z chilli papriček. Tento obranný sprej je méně náchylný na protivítr, lze ho použít i v uzavřeném prostoru a má dosah až 5m.

  V ceně okolo 1500Kč se dá pořídit plynovka. Plynovka je pistole, příp. revolver volně prodejný osobě starší 18 let. Výhodou, ale i nevýhodou tohoto obranného prostředku je jeho vzezření reálné zbraně. Při výstřelu dochází ke zvukovému efektu i záblesku z hlavně stejně jako u opravdové střelné zbraně. Místo střely však vylétne oblak slzotvorného plynu. Výhodou tohoto prostředku je jeho psychologický efekt. Nevýhodou je, že již vyžaduje nácvik jeho použití. Bez nácviku je vám takový obranný prostředek k ničemu. Přepadený člověk je většinou v šoku. Neovládá-li svoji zbraň automaticky (bez přemýšlení), s největší pravděpodobnosti ji v krizové situaci nestihne použít nebo v krajním případě může být použita i proti němu samotnému. Ovládání plynovky je prakticky totožné s ovládáním skutečné pistole/revolveru. Vhodná tak může být pro člověka, který se připravuje na získání zbrojního průkazu, k tzv. suchému nácviku nebo pro člověka, který již má se zbraněmi nějaké zkušenosti a nechce si pořizovat zbrojní průkaz. Pozor, plynovka je zbraň kategorie D, musí se nosit skrytě. Rozhodně nepatří do rukou nezodpovědných lidí, její manipulací na veřejnosti můžete vyvolat zákrok jak bezpečnostních složek, tak zákrok ozbrojeného občana! Je nerozlišitelná od skutečné zbraně!

   Teleskopický obušek je velice účinný obranný prostředek i proti nožem ozbrojenému útočníkovi nebo proti více útočníkům. Tento obranný prostředek však vyžaduje důkladný nácvik jeho použití.

     Jako improvizovaný obranný prostředek může posloužit lak na vlasy, svazek klíčů, kdy jednotlivé klíče trčí mezi prsty. Deštník, boty s podpatkem nebo pevnější propiska. Okolo 50-100Kč se dá pořídit osobní alarm, který po vytržení kolíku vydává hlasitý zvuk okolo 120dB. Píšťalka na svazku klíčů může pomoci rovněž. Hlasité pískání je věc, kterou pachatel nečeká, neví jestli nepřiběhne pomoc, pes a pod. Moment překvapení pak můžete využít k útěku. 

   Z vlastní zkušenosti považujeme většinu elektrických paralyzérů za neefektivní  a k osobní obraně je spíše  nedoporučuji.

 

   Nejefektivnější je kombinace dobrého kurzu sebeobrany, např. Krav Maga a následná volba vhodného obranného prostředku. Reálným nácvikem modelových situací získáte potřebné návyky i pocit sebedůvěry.

Pro ty, kteří se reálné sebeobraně věnovat nechtějí, doporučuji obranný sprej typu pěna, příp. tekutá střela v malém provedení.  Ochránit vás může jen ten obranný prostředek, který máte u sebe a jeho přítomnost vás neobtěžuje.  Doma v šuplíku vám není k ničemu.

Přeji vám, abyste nic z výše napsaného nikdy nezažily, ale být připravena znamená přežít!

 

                                                       PhDr. Jiří Stuna, velitel MP Skuteč