Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

Zákrok proti agresivnímu bezdomovci- Skuteč

26. 9. 2013

Dne 25.9.2013 v 12:00 hodin prováděla hlídka MP Skuteč běžnou hlídkovou činnost v k.o. Skuteč, kdy si v ulici Rubešova povšimla ležícího muže. Hlídka muže oslovením probudila, kdy bylo zjištěno, že se jedná o muže, se kterým cca před půl hodinou na Palackého nám. ve Skutči hlídka řešila přestupek porušení obecně závazné vyhlášky obce, kdy muž popíjel alkohol na veřejnosti.

Dále hlídka oslovila muže, zda-li je po stránce zdravotního stavu v pořádku a zda nechce přivolat RZS, kdy na toto muž odpověděl za použití vulgárních oslovení vůči strážníkům, že je v pořádku. Dále byla u muže provedena orientační dechová zkouška s pozitivním výsledkem 2,00 promile alkoholu v dechu. Z důvodu podezření z přestupku dle § 47 odst. 1 písm. c) z.č. 200/1990 Sb., a dále proto, že by mohl muž svým stavem ohrozit zdraví své či zdraví ostatních osob ( např. při pohybu po komunikaci), hlídka se rozhodla muže převézt na Protialkoholní záchytnou stanici Pardubice.

Při provádění bezpečnostní prohlídky, zda-li u sebe osoba nemá zbraň byl muž hlídkou poučen o svch právech a povinnostech a přitom mu bylo sděleno, že bude převezen na záchytnou stanici. Muž po zjištění této skutečnosti počal být velmi agresivní, začal hlídce vulgárně nadávat a následně se pokusil udeřit strážníka. Reakce strážníka byla však rychlá, kde se pohybu ruky podezřelého vyhnul. Dále byly použity donucovací prostředky hmaty a chvaty, kdy byl podezřelý sveden do poutací polohy na zemi a byla mu přiložena služební pouta. Následně byl naložen do služebního vozidla, aby byl transportován do Pardubic na záchytnou stanici. Následně došlo i ve stojícím služebním vozidle k pokusu napadení strážníka nohou, kdy podezřelý byl vytažen z vozidla, přepoután a takticky usazen do vozidla, aby bylo zamezeno dalšímu potencionálnímu útoku. Nutno podotknout, že podezřelý byl po celou dobu velmi agresivní, kdy často střídal nálady. 

Následně byl muž převezen do Protialkoholní záchytné stanice Pardubice. Věc je vedena na MP Skuteč jako přestupek a po zpracování bude postoupen k místně a věcně příslušnému správnímu orgánu k projednání. 

prap. Brokl

video z archivu MP, by JS.